20-04-2017 – Bydgoszcz świętuje swoje 671 urodziny

Skomentuj
Koncert w Filharmonii Pomorskiej z okazji urodzin miasta – 20.04.2017. Fot. Jacek Nowacki

Prezydent Bydgoszczy, jak co roku, zaprosił bydgoszczan na uroczysty koncert z okazji kolejnych urodzin miasta. Bydgoszcz obchodzi jubileusz 671 lat istnienia.

Minęło kilkadziesiąt pokoleń. Pokolenia to ludzie. I ludzie poprzez swoją działalność przez te wiele, wiele lat w różnych obszarach życia, czy to społecznego, gospodarczego, kulturalnego tworzyli potencjał i siłę Bydgoszczy. I na każdym z nas tak naprawdę spoczywa tenże obowiązek, aby swoją codziennością, swoją pracą, decyzjami ten potencjał budować – mówił Rafał Bruski na gali w filharmonii. Prezydent dodał, że z okazji urodzin miasta, ludzie, którzy współcześnie ten potencjał tworzą, swoimi pracami naukowymi, które najlepiej korespondują z potrzebami Bydgoszczy zostaną nagrodzeni.

I nagrodę otrzymała Katarzyna Lewandowska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego za pracę poświęconą rewitalizacji Młynów Rothera. II nagrodę zdobyła Ewa Ciołek ( UTP) za pracę proponującą aranżację przestrzeni miejskiej, a III – Renata Zborowska-Dobosz (UTP) za pracę związaną z ujęciem wody w Lesie Gdańskim.

Wręczono także stypendia artystyczne dla wybitnych twórców kultury. Otrzymali je malarz, grafik i fotograf Grzegorz Pleszyński i  pisarz Bartłomiej Siwiec. Nagrodę im. Andrzeja Szwalbego otrzymała dziennikarka bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej, Urszula Guźlecka.

Główną Nagrodę Naukową otrzymał dr hab. inż. Janina Kabatc z UTP za działalność naukową, która wnosi istotne elementy nowości w dziedzinę fotochemii związków organicznych. Z kolei Główną Nagrodę Artystyczną otrzymał prof. Zbigniew Bargielski, ceniony w świecie kompozytor, którego dorobek twórczy jest istotną częścią dziedzictwa polskiej kultury. 

 

W części artystycznej wystąpiła Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis. W sali koncertowej rozbrzmiały najsłynniejsze utwory Mozarta.

(i)

Dodaj komentarz