Na Skwerze Tadeusza Nowakowskiego…

Sto lat dla Tadeusza Nowakowskiego!

Bydgoszczanie uczcili setną rocznicę urodzin Tadeusza Nowakowskiego, pisarza, społecznika i Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Oprócz czytania fragmentów jego utworów, otwarto także wystawę jego prac w „Łaźni Miejskiej”.

 

Uroczystości odbyły się na Szwederowie, na skwerze nazwanym imieniem jubilata. Uczniowie bydgoskich szkół oraz aktorzy Teatru Polskiego  czytali na głos fragmenty dzieł Nowakowskiego. Z okazji urodzin pisarza otwarto także wystawę jego dzieł w „Łaźni Miejskiej”.

W ramach uroczystości zorganizowano także spacer po Szwederowie „Śladami Nowakowskiego” dla młodzieży szkolnej. Wystąpił także zespół „Konopie”, który wykonał ulubione utwory bydgoskiego pisarza z repertuaru grupy „Breckout”.

Warto wiedzieć:
Tadeusz Nowakowski urodził się 8 listopada 1917 w Olsztynie. Był synem dziennikarza i działacza narodowego Stanisława i Emilii z domu Gerke. Zimą 1920 r. rodzina Nowakowskich przeniosła się z Olsztyna do Bydgoszczy i pozostała tu do 1939 r. Mieszkała najpierw przy ulicy Podgórnej nr 15 na Szwederowie, potem przy ul. Świętej Trójcy 28.

Jako pisarz Nowakowski debiutował tomem opowiadań wojennych Szopa za jaśminami (1948), w których przewijały się przeżycia więzienne autora i wątki wspomnieniowe z Bydgoszczy. Sławę i uznanie przyniosła mu powieść Obóz Wszystkich Świętych (1957), tłumaczona na 8 języków i wysoko oceniona przez krytyków. Był autorem zbiorów nowel (np. Aleja dobrych znajomych i Niestworzone rzeczy – 1968) oraz kilku powieści.

W 1990 r. po powrocie z emigracji był inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Światowego Związku Bydgoszczan. Wiosną 1995 r. przybył do kraju z myślą osiedlenia się na stałe. Ciężko chory na cukrzycę zmarł w Bydgoszczy 11 marca 1996 roku. Pochowany został na cmentarzu ewangelickim w Bydgoszczy.

Dodaj komentarz