W Salonie Hoffman – wspomnienie jednego z najciekawszych tegorocznych spotkań

Wieczór autorski z Bartłomiejem Siwcem

W czwartek, 27 kwietnia 2017 w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się wieczór autorski z Bartłomiejem Siwcem – poetą, prozaikiem i dramatopisarzem, autorem książek takich, jak m.in. Instrukcja zabicia ptaka i Przypadek Pana Paradoksa. Spotkanie prowadził dr Grzegorz J. Grzmot-Bilski, fragmenty prozy i wiersze, obok samego autora, prezentowała Krystyna Wulert.

Muszę zaznaczyć, że największe wrażenie na odbiorcach zrobiła poezja. Siwiec – jak sam powiedział: z wykształcenia politolog, z zamiłowania historyk – w swoich tekstach powraca do najbardziej tragicznych i traumatycznych doświadczeń ludzkości, a mianowicie do Holokaustu, zwanego przez Żydów „Shoah”, czyli po prostu Zagładą. Przyznawał, że jest to nie najłatwiejszy temat po tylu dziełach literackich m.in. Hannah Arendt, Zofii Nałkowskiej, Tadeusza Borowskiego, Marii Broniewskiej (Opowiadania Oświęcimskie) czy Imre Kertésza. Te wiersze – bardzo epickie, stojące niemal na granicy z prozą – są naprawdę wstrząsające, poruszające. Autor w swoich tekstach zadaje pytania o sens egzystencji, buntuje się przeciwko Złu. Wiersze zawarte w tomie Instrukcja zabicia ptaka to poezja bardzo ludzka, niezmiernie empatyczna, pochylająca się nad losem poszczególnego człowieka.

Fragmenty prozy zaprezentowane z książek: Zbrodnia, miłość, przeznaczenie oraz Przypadek Pana Paradoksa zawierały wiele elementów bydgoskich, co ucieszyło osoby przybyłe na spotkanie, albowiem – jak podkreślał w swojej wypowiedzi prozaik Krzysztof Derdowski – poza książkami Sulimy-Kamińskiego czy Tadeusza Nowakowskiego bardzo mało jest książek, a zwłaszcza powieści, traktujących właśnie o Grodzie nad Brdą, o jego trudnej, polsko-niemieckiej historii, o bydgoskiej tożsamości, współczesności… Wiele tu luk do zapełnienia, dobrze więc, że chociaż od czasu do czasu powstają takie prace, jak proza Siwca. Jest to oczywiście kropla w morzu, ale zawsze!

Wieczór autorski Bartłomieja Siwca należy z pewnością zaliczyć do udanych wydarzeń literackich w KPCK i nie tylko.

 

 

Dodaj komentarz